Dosiad- co to takiego? część 2

Dziś zajmiemy się półsiadem, zwanym również dosiadem skokowym, oraz dosiadem stiplowym.

 

PÓŁSIAD

Stosowany jest w celu odciążenia końskiego grzbietu. Przydaje się to na przykład w pracy z młodymi końmi, które maja jeszcze niewyćwiczone mięśnie lub podczas skoków przez przeszkody czy swobodnego galopu w terenie. Dla prawidłowego półsiadu należy skrócić strzemiona – o 2-3 dziurki na galop w terenie lub nawet 4-5 do treningu skokowego.

  • ciężar jeźdźca przeniesiony jest na strzemiona; z pośladków na kolano i staw skokowy.  Nadal jednak pozostajesz blisko siodła. Nie wystawiaj kupra w górę, trzymaj pośladki przy siodle.
  • lekkie pochylenie w przód, które polega na zgięciu się w biodrach, a nie zgarbieniu pleców! Plecy pozostają proste.
  • łydka nie może uciekać do tyłu, leży nadal za popręgiem, a nie na zadzie.
  • staw skokowy mocno sprężynuje. Nie usztywniaj nóg w strzemionach, teraz Twój ciężar leży na nich, amortyzuje.

thomas_obrien_brand_ambassador_bluegrass_horse_feeds_meadows_2018

Na zdjęciu Helen Obrien oraz Blugerass

DOSIAD STIPLOWY

Jest to dosiad wymagany jedynie w galopie, w dyscyplinie WKKW oraz wyścigach. Dosiad stiplowy charakteryzuje się całkowitym odciążeniem. W tym dosiadzie wymagane jest znaczne skrócenie strzemion, a co za tym idzie powinno się go wykonywać jedynie w siodle skokowym lub wyścigowym.

Dosiad stiplowy w codziennej jeździe przyda nam się najmniej ze wszystkich rodzajów dosiadu. (chyba, że trenujemy wyścigi- wtedy to codzienność)

  • ciężar jeźdźca opiera się w zupełności na strzemionach
  • jeździec musi mieć bardzo dobrze wyćwiczoną równowagę, ponieważ powierzchnia styku ciała jeźdźca z ciałem konia jest bardzo niewielka

 

Podsumowując- istnieją trzy rodzaje dosiadu, dobry jeździec powinien potrafić używać każdego z nich w prawidłowy sposób. Niektórych rodzajów dosiadu używa się w różnych dyscyplinach częściej lub rzadziej, przykładowo w ujeżdżeniu na zawodach na czworoboku nie zobaczymy jeźdźca robiącego półsiad- w konkursie obowiązuje pełny siad (dosiad ujeżdżeniowy), jednak ujeżdżeniowcy trenując jak najbardziej używają półsiadu aby odciążyć grzbiet konia. Natomiast ci, którzy wolą być nad ziemią używają na parkurach półsiadu. W każdym razie- dobrze wyszkoleni jeźdźcy poradzą sobie tak samo dobrze w każdym rodzaju dosiadu

636294077100875240-5-3-McCrakenMcD

Na zdjęciu Thomas Colt trenujący do Centucky Derby

 Dosiad- co to takiego? część 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *